За 6 місяців війни російські окупанти встигли накоїти лиха не тільки вбиваючи мирне населення, знищуючи інфраструктуру, але й заподіяли непоправну шкоду нашим екосистемам та природним ресурсам. ГО «Екосфера» зібрала перелік найбільших екозлочинів російських загарбників за період війни. Фіксація таких порушень допоможе зібрати інформацію, яку згодом Україна використає для покарання країни-агресора.

Витік аміаку на заводі «Сумихімпром» внаслідок ворожих обстрілів

Хімічне підприємство розміщене на околицях міста Суми. 21 березня окупанти обстріляли хімзавод, внаслідок чого пошкодили резервуар ємністю 50 тонн. Стався витік аміаку. Радіус зони ураження склав близько 2,5 км. Станом на 7:50 аварійні бригади та працівники ДСНС ліквідували витік аміаку з пошкодженого резервуара.

Аміак – безбарвний газ із різким задушливим запахом, добре розчинний у воді, вибухонебезпечний, токсичний, легший за повітря, тому для захисту необхідно використовувати укриття, підвали та нижні поверхи будинків.

Також 18 березня у Сумах вороги обстріляли складську будівлю з лакофарбованою продукцією на площі понад 6 тис. кв. м. Це спровокувало масштабну пожежу, для гасіння якої залучили 20 осіб ДСНС на чотирьох одиницях техніки.

Росіяни обстрілюють нафтобази в українських містах

3 березня російські військові завдали удару по чернігівській нафтобазі «Комбінату Айстра», внаслідок чого сталося загорання резервуарної групи  загальною ємністю 3 тис. м куб. дизельного пального.

27 лютого ворожа ракета влучила у нафтобазу української мережі автозаправних станцій KLO у Василькові, що на Київщині. Жителям Києва та області довелося щільно закривати вікна у зв’язку з пожежею на нафтобазі, оскільки дим та шкідливі речовини стрімко розносило вітром.

Наразі Україна готує позов до Міжнародного суду ООН для повної компенсації шкоди, нанесеної довкіллю.

«За попередніми оцінками, безпрецедентні екологічні збитки від пожежі на нафтобазі у с. Крячки Васильківської громади Київської області складають вісімсот десять мільярдів гривень. Над точними розрахунками зараз працюють фахівці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та ДЕІ України» – повідомив т.в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

7 березня російські військові обстріляли нафтобази у Житомирі та Черняхові. Довелося евакуювати мешканців прилеглих житлових будинків. Внаслідок авіаударів спалахнули масштабні пожежі. До гасіння залучили працівників ДСНС.

Рашисти зруйнували очисні споруди під Запоріжжям: неочищені води йдуть до Дніпра

14 березня на Запоріжжі російські окупанти обстріляли каналізаційні очисні споруди Василівського експлуатаційного цеху водопостачання та водовідведення, який розміщений у с. Верхня Криниця. У результаті ворожої атаки зруйновано декілька важливих об’єктів. Крім руйнування адміністративної будівлі пошкоджена лінія електроживлення. Також зруйнована будівля каналізаційної насосної станції №1, що подає стічні води м. Василівка на очисні споруди каналізації.

Місцева влада зазначає: навіть у разі відновлення живлення, функціонування очисних споруд неможливе. Наразі потрібне капітальне відновлення спорудження та обладнання КНС. Стічні води з міста зараз потрапляють у м. Дніпро без будь-якого очищення.

Окупанти вкрали українську воду на 620 млн грн

24 лютого орки захопили всі гідротехнічні споруди Північно-Кримського каналу, що регулювали водопостачання води з Каховського водосховища нижнього басейну річки Дніпро до півострова Крим.

26 лютого окупанти підірвали дамбу на українській території, яка стримувала поставку води до окупованого Криму. Також вороги зруйнували автомобільний міст та головну перегороджувальну споруду каналу.

Наpазі poсія здійснює вoдoзабіp з Кахoвськoгo вoдoсхoвища нижньoгo басейну pічки Дніпpo, чеpез часткoву poзгеpметизацію гідpoспopуди Північнo-Кpимськoгo каналу пpoпускнoю пoтужністю 50 м3/сек. (4 320 000 м3/ дoбу).

Майже 620 млн – саме на стільки гривень окупанти вже вкрали української води, за даними Держекоінспекції.

Втім, за інформацією глави української воєнної розвідки Кирила Буданова, вода по Північно-Кримському каналу до Криму просто так не піде:

«Вони (росіяни – ред.) спробують подати воду в окупований Крим, оскільки всі ж чудово розуміють, що всі їхні казки про те, що за ці роки вони розв’язали питання з водою – не більше ніж пропагандистський крок. Вони підірвали одну з гребель, частково вода пішла, скажімо так, Північно-Кримським каналом. Але вода просто не може сама йти – це треба розуміти. Це складна система гідротехнічних споруд, що потребує перекачування насосними станціями. Тобто ви зрозуміли, що я маю на увазі. Просто так вода туди не пішла і не піде» – зазначив Кирило Буданов.

Знищення лісових ресурсів

Країна-агресор планує вирубку та продаж українського лісу. Саме про це йдеться в листі міністра оборони росії сергія шойгу «Про можливість вирубки на землях оборони», адресованому особисто президенту рф володимиру путіну.

Документ має на меті отримати дозвіл на тотальну вирубку українських «лісів, дерев, чагарників і зелених насаджень». Плануються вирубки «будь-якої інтенсивності і будь-якого віку, незалежно від форми власності та категорії земель з правом використання отриманої деревини».

При цьому, зазначено в листі, невикористану для потреб ЗС рф деревину буде продано, а отримані кошти підуть на забезпечення армії-окупанта.

На сьогодні без винятку всі ліси, що опинилися на тимчасово окупованих територіях, знаходяться в зоні найвищого ризику. Тотальне вирубування зелених насаджень – це черговий страшний злочин окупантів та створення екоциду.

У зв’язку з авіаційними нальотами росіян, 19 березня у Києві зафіксували найвищий рівень забрудненості повітря у світі. Концентрація забруднювачів в повітрі Києва у 33 рази перевищила норму, рекомендовану ВООЗ.

24 лютого окупанти захопили Чорнобильську атомну електростанцію, а персонал взяли у заручники. У випадку пошкодження сховища ядерних відходів радіоактивний пил може накрити території України, Білорусі та країн ЄС. Пізніше окупанти захопили Запорізьку АЕС. Відомо, що рашисти підривали міни просто під енергоблоком ЗАЕС та планують далі здійснювати підриви на найбільшому ядерному об’єкті Європи. Таким чином російський концерн порушує всі міжнародні правила і вимоги ядерної та радіаційної безпеки.

Фіксація екозлочинів та можливість повідомити про них у Telegram

Міжнародна екологічна організація «Екологія-право-людина» розпочала збір даних про злочини росії проти природи України під час війни. Ситуація в зоні ЧАЕС, забруднення навколишнього середовища внаслідок вибухів на об’єктах промисловості, пошкодження об’єктів інфраструктури, забруднення повітря, вод та ґрунтового покриву токсичними речовинами, знищення екосистем природно-заповідних територій, природоохоронних територій міжнародного значення – все це зараз знищується.

База даних створюється за такими параметрами: вплив, дата, координати, опис, наслідки, джерело, фото та відеоматеріали. Інформацію потрібно надсилати на електронну адресу: k.polyanska@epl.org.ua. Координатор та еколог МБО «Екологія-право-людина» Катерина Полянська зазначила, що вже отримала інформацію від екологів та спеціалістів з управління водних ресурсів Чернігівської області про те, що після того, як було знищено колону техніки зі змащувальними матеріалами, відбувся їх витік у річку .

«Є інформація з Херсона щодо птахофабрики під містом, де закінчуються корми, підвезти їх не можуть через військові дії та відсутність зеленого коридору, а йдеться про три мільйони курей. Вибух нафтобази під Васильковом – теж уже зафіксовано, – продовжує еколог. – Ми ще думаємо над механізмом подання цієї інформації на міжнародному рівні, але це є екологічним злочином. Нині головне завдання – зібрати інформацію, докази, джерела тощо. Зараз не всі можуть все це фіксувати, але все одно це треба робити».

Експерти ЕПЛ додають, що ризики, пов’язані з пошкодженням комунікацій, підприємств та інших об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, мають особливе значення: «Адже в умовах відсутності контролю та можливостей ліквідації їх негативних наслідків потенційно збільшуються масштаби негативного впливу з кожним днем».

У межах проєкту «Розробка методичних рекомендацій щодо прямої грошової оцінки основних послуг природних екосистем» ГО «Екосфера» розробляє методику прямої грошової оцінки вартості послуг типових екосистем для України. Цей інструмент можна буде застосовувати при оцінці завданих збитків Україні внаслідок війни.

Партнери проєкту: USAID, Environment People Law (EPL)/Екологія – Право – Людина (ЕПЛ), NECU
Проєкт «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» (TEDJusticeROL) реалізовувався за фінансової підтримки Міжнародної благодійної організації “Екологія – Право – Людина” та Уряду США.

Про злочини російських окупантів проти довкілля ви також можете повідомити у Міністерство захисту довкілля та Державної екологічної інспекції з допомогою Telegram.

Для цього потрібно:

  • Зайти в Telegram або Viber чат-бот SaveEcoBot;
  • Натиснути кнопку «Повідомити про екозлочин»
  • Обрати категорію злочину (небезпечні військові відходи, промислові аварії, пошкодження радіаційно небезпечних об’єктів, забруднення ґрунтів, пошкодження зелених насаджень тощо);
  • Визначити локацію (автоматично або вручну);
  • Зазначити дату та час фіксування злочину;
  • Додати фото або відео екозлочину. Додати короткий опис за бажанням.

▪️ Посилання на бот – https://t.me/SaveEcoBot

▪️Відеоінструкція: https://youtu.be/lClwuUgx_Zw

Author