Щороку у весняно-осінній паводковий період по транскордонній річці Тиса в Угорщину пливуть тонни пластикового сміття, що викликає міжнародні скандали, накладання штрафів на державу Україна, дипломатичні ноти з боку угорського M3C.

Все це погіршує не лише міжнародний імідж України, але й стан довкілля у Закарпатській області та її туристичну привабливість. Адже для 20% гірського населення області відсутні послуги централізованого збору і вивозу сміття. Там, де ці послуги існують, часто виникають проблеми з його захороненням, бо місцеві звалища вже закриті, а офіційні сміттєзвалища, які діють в області, відмовляються приймати попередньо не відсортоване сміття.

На сьогодні в області склалася дуже напружена ситуація з твердими побутовими відходами, левова частка яких утворюється саме у домогосподарствах. Ця ситуація триває вже 10 років.

На Закарпатті ще з 2013-го року існує відповідна Стратегія поводження з відходами на 15-річний період, розв’язанню цього питання відведена окрема операційна ціль Стратегії розвитку Закарпатської області на період 2015-2020 років, однак регіональна влада за ці роки так i не просунулась у розв’язанні питання налагодження системи селективного збору сміття у всіх населених пунктах області та будівництва інфраструктури поводження з відходами, зокрема сміттєпереробних заводів, навіть, за наявності інвесторів.

За допомоги організації «Екосфера» з 2013 року було налагоджено систему селективного збору сміття у гірських селах Воловецького та Міжгірського районів, де до того, через відсутність власних сільських сміттєзвалищ,   все сміття опинялося у довкіллі. На сьогодні проблема ТПВ у цих селах, що знаходяться     у верхів’ї р. Латориця та у долині р. Теребля, практично розв’язано.

Однак, силами неурядових організацій та сільських територіальних громад проблему переробки сміття в області вирішити неможливо. Окрема операційна ціль присутня й у чинній Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області на період 2021-2027 років. Аналіз і моніторинг реалізації Національної стратегії управління відходами до 2030 року та наявних стратегічних документів в області, які стосуються  TПB, дозволить нам виявити причини системного «пробуксовування» цього питання на рівні Закарпатської облдержадміністрації та напрацювати й обговорити з владою наші пропозиції  щодо поступу у цьому напрямку. Результати аналізу i моніторингу будуть публічними через проведену інформаційну кампанію.

Територія діяльності: Закарпатська та Львівська області Карпатського регіону України

Мета: з’ясувати причини «сміттєвої кризи» у Закарпатській області, оприлюднити їх та обговорити з регіональною владою чіткі кроки для її розв’язання через проведення аналізу і моніторингу впровадження національної політики та регіональних стратегій щодо ТПВ, проведення інформаційної кампанії у ЗМІ та проведення «круглого столу» із залученням усіх зацікавлених сторін.

Ціль 1: провести дослідницьку аналітичну роботу: зібрати та проаналізувати всі документи, які стосуються національної політики щодо ТПВ, регіональні стратегії щодо ТПВ та їхню реалізацію.

Ціль 2: дати оцінку та напрацювати рекомендації для влади.

Ціль 3: обговорити положення аналітичного документа на публічному «круглому столі» за участі всіх зацікавлених сторін — представників регіональної влади, територіальних громад, депутатів облради, журналістів, бізнесменів, природоохоронців. Публічність «круглого столу» буде забезпечено через відеотрансляцію події онлайн по FB та запис виступів на каналі ГО «Екосфера» в YouTube.

Ціль 4: широко поінформувати суспільство Закарпатської області про проблему ТПВ, спроби регіональної влади її розв’язати та пропоновані шляхи для ефективності цього процесу, про хід проєкту та основні положення аналітичного документа, розробленого за результатами аналітичної роботи. Інформаційна кампанія складатиметься з роботи зі ЗМІ, з публікацій на власних інформаційних pecypcax (вебсайті, сторінках соціальних мереж, каналі YouTube), а також з престуру до Львова на підприємства та організації у сфері поводження з відходами.

Цільова аудиторія проєкту: працівники департаменту екології та природних ресурсів та працівники управління інвестицій та інфраструктури Закарпатської ОДА, територіальні громади, депутати Закарпатської облради, жителі області.

Результати:

  1. У листопаді 2021 року у рамках проєкту ми відвідали найбільшу в області станцію заготівлі вторсировини. Завдяки діяльності підприємства тонни побутових відходів йдуть на переробку, а не опиняються на сміттєзвалищі. Як це працює та чому вкрай важливо змінювати свідомість людей ми розповіли на нашому сайті.
  2. У грудні 2021 року у рамках проєкту ми відвідали мінісортувальний цех при ОСББ в Ужгороді, який створила мешканка будинку Ксенія Шокіна ще у липні 2020-го. За весь час на здачі вторсировини заробили майже 3 тис. грн, які витратили на облагородження території біля під’їзду. Таким чином не тільки заощаджуючи кошти, необхідні на вивезення загального сміття, але й зменшуючи кількість відходів у довкіллі. Детальніше про таку екологічну ініціативу читайте на нашому сайті.
  3. 17 грудня 2021 року ГО «Екосфера» організувала престур для представників закарпатських ЗМІ до міста Лева, щоб ознайомитися із практикою свідомого поводження з відходами. Як вдається впроваджувати принципи zero waste у місті та які ідеї можливо реалізувати на Закарпатті. Детальніше про поїздку можна дізнатися у цих матеріалах:
    https://www.facebook.com/ekosphera.ua/posts/2982441922070421https://www.facebook.com/zerowastelviv/posts/4891051217625181https://sevlush.info/topnews/pryklad-dlia-zakarpattia-iak-bezvidkhodni-tekhnolohii-vtiliuiutsia-u-lvovi.html?fbclid=IwAR28dRMu-O8EODifyinTvHicFvPbg0nhwaQMAMyBXtGyj4IkPgYJCi85VQ0https://prozahid.com/hroshi-pid-nohamy-abo-iak-sortuvannia-smittia-prynosyt-ekonomichni-vyhody-dosvid-lvova/?fbclid=IwAR1NZaxHwnwRintFhNuh0fDRJFeyVXmfpgJplweEv6HyJzHHApb5hJGXhos
  4. Видано аналітичний документ (policy paper) за результатами проведеного аналітичного дослідження.
  5. Проведено медійну кампанію серед мешканців Закарпаття щодо ситуації з відходами: ми писали про те, як змінилась ситуація з відходами на Закарпатті за 2 місяці війни,
    «Проблема сміття містить серйозну ментальну складову» – екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла про аналітичний проєкт для ГО «Екологічна нація»
    «Змінювати, а не звикати». Як переселенці організовують екологічні акції на Закарпатті
    В Україні стартує реформа управління відходами: що зміниться для українців?,
    Запобігти проблемі ще до її виникнення: як спільнота Zero Waste Lviv працює в умовах війни та чому це важливо для Закарпаття?
  6. Опубліковано перший відеорепортаж щодо ситуації зі стихійними сміттєзвалищами на Закарпатті та аналізу Стратегії поводження з відходами на 15-річний період (яка існує ще з 2013 року). ГО «Екосфера» постійно інформує громадськість про цю проблему та результати нашого проєкту.
  7. Опубліковано другий відеорепортаж: Zero Waste або Waste-to-Energy: у чому відмінність цих концепцій поводження з відходами?  У матеріалі йдеться про те, як Львів втілює концепцію Zero Waste? Чому рентабельність сміттєспалювальних заводів досить сумнівна; чи можливий належний екологічний державний контроль над роботою підприємств подібного типу в Україні; у чому особливість роботи Віденського та Копенгагенського сміттєспалювальних заводів, які нам маніпулятивно приводять як взірець?
  8. Опубліковано третій відеорепортаж: Екоактивізм на Закарпатті: як локальні ініціативи змінюють ситуацію з відходами в області. У матеріалі показані громадські ініціативи, спрямовані на розв’язання сміттєвої проблеми у межах певного населеного пункту.
  9. Опубліковано четвертий відеорепортаж: Як змінилась ситуація з відходами на Ужгородщині з початку широкомасштабної війни? . У матеріалі йдеться про ситуацію зі сміттєзвалищем в Ужгороді, роботу станції заготівлі вторсировини «Проектна, 3» та станцію сортування відходів «Вторинка» у с. Невицьке.

Партнери: ГО «ZeroWaste Lviv», Міжнародний фонд «Відродження»

Author