Щороку у весняно-осінній паводковий період по транскордонній річці Тиса в Угорщину пливуть тонни пластикового сміття, що викликає міжнародні скандали, накладання штрафів на державу Україна, дипломатичні ноти з боку угорського M3C.

Все це погіршує не лише міжнародний імідж України, але й стан довкілля у Закарпатській області та її туристичну привабливість. Адже для 20% гірського населення області відсутні послуги централізованого збору і вивозу сміття. Там, де ці послуги існують, часто виникають проблеми з його захороненням, бо місцеві звалища вже закриті, а офіційні сміттєзвалища, які діють в області, відмовляються приймати попередньо не відсортоване сміття.

На сьогодні в області склалася дуже напружена ситуація з твердими побутовими відходами, левова частка яких утворюється саме у домогосподарствах. Ця ситуація триває вже 10 років.

На Закарпатті ще з 2013-го року існує відповідна Стратегія поводження з відходами на 15-річний період, розв’язанню цього питання відведена окрема операційна ціль Стратегії розвитку Закарпатської області на період 2015-2020 років, однак регіональна влада за ці роки так i не просунулась у розв’язанні питання налагодження системи селективного збору сміття у всіх населених пунктах області та будівництва інфраструктури поводження з відходами, зокрема сміттєпереробних заводів, навіть, за наявності інвесторів.

За допомоги організації «Екосфера» з 2013 року було налагоджено систему селективного збору сміття у гірських селах Воловецького та Міжгірського районів, де до того, через відсутність власних сільських сміттєзвалищ,   все сміття опинялося у довкіллі. На сьогодні проблема ТПВ у цих селах, що знаходяться     у верхів’ї р. Латориця та у долині р. Теребля, практично розв’язано.

Однак, силами неурядових організацій та сільських територіальних громад проблему переробки сміття в області вирішити неможливо. Окрема операційна ціль присутня й у чинній Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області на період 2021-2027 років. Аналіз і моніторинг реалізації Національної стратегії управління відходами до 2030 року та наявних стратегічних документів в області, які стосуються  TПB, дозволить нам виявити причини системного «пробуксовування» цього питання на рівні Закарпатської облдержадміністрації та напрацювати й обговорити з владою наші пропозиції  щодо поступу у цьому напрямку. Результати аналізу i моніторингу будуть публічними через проведену інформаційну кампанію.

Територія діяльності: Закарпатська та Львівська області Карпатського регіону України

Мета: з’ясувати причини «сміттєвої кризи» у Закарпатській області, оприлюднити їх та обговорити з регіональною владою чіткі кроки для її розв’язання через проведення аналізу і моніторингу впровадження національної політики та регіональних стратегій щодо ТПВ, проведення інформаційної кампанії у ЗМІ та проведення «круглого столу» із залученням усіх зацікавлених сторін.

Ціль 1: провести дослідницьку аналітичну роботу: зібрати та проаналізувати всі документи, які стосуються національної політики щодо ТПВ, регіональні стратегії щодо ТПВ та їхню реалізацію.

Ціль 2: дати оцінку та напрацювати рекомендації для влади.

Ціль 3: обговорити положення аналітичного документа на публічному «круглому столі» за участі всіх зацікавлених сторін — представників регіональної влади, територіальних громад, депутатів облради, журналістів, бізнесменів, природоохоронців. Публічність «круглого столу» буде забезпечено через відеотрансляцію події онлайн по FB та запис виступів на каналі ГО «Екосфера» в YouTube.

Ціль 4: широко поінформувати суспільство Закарпатської області про проблему ТПВ, спроби регіональної влади її розв’язати та пропоновані шляхи для ефективності цього процесу, про хід проєкту та основні положення аналітичного документа, розробленого за результатами аналітичної роботи. Інформаційна кампанія складатиметься з роботи зі ЗМІ, з публікацій на власних інформаційних pecypcax (вебсайті, сторінках соціальних мереж, каналі YouTube), а також з престуру до Львова на підприємства та організації у сфері поводження з відходами.

Цільова аудиторія проєкту: працівники департаменту екології та природних ресурсів та працівники управління інвестицій та інфраструктури Закарпатської ОДА, територіальні громади, депутати Закарпатської облради, жителі області.

Короткострокові результати:

  1. Підготовлено й видано аналітичний документ (policy paper) за результатами проведеного аналітичного дослідження
  2. Проведено престур до Львова на підприємства та організації у сфері поводження з відходами
  3. Проведено інформаційну кампанію у регіональних 3MI: 10 статей та пресрелізів, 4 відеорепортажі на каналі ГО «Екосфера» у Youtube, 30 постів на сторінці організації у соціальній мережі Facebook та Instagram, інформація на вебсайті організації
  4. Проведено «круглий стіл» із залученням ycix зацікавлених сторін через Zoom із забезпеченням відеотрансляції на сторінці ГО «Екосфера» у мережі FB та на каналі

Довгострокові результати:

  1. Сформована думка громадськості Закарпаття щодо державної політики у сфері поводження з відходами й пріоритетності моделі «zero waste» та сортування ТПВ
  2. Активізована робота територіальних громад щодо організації централізованого збору, вивозу та сортування сміття на території громад
  3. Активізована  робота територіальних громад  та    ïx    асоціацій    щодо    будівництва інфраструктури поводження з відходами, зокрема будівництва сортувальних ліній та сміттєпереробних заводів на території громад.

Партнери: ГО «ZeroWaste Lviv», Міжнародний фонд «Відродження»

Author

Write A Comment